مجله گردشگری کاریز

راهنمای ویزای شنگن

راهنمای ویای شینگن

شنگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که طی قراردادی در سال 1985 بین 26 کشور بسته شد و طی آن ، این کشور‌ها محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده‌اند یعنی نیازی به پاسپورت هم نیست و از این جهت به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند.

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوونی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن‌اشتاین و سوئیس کشورهایی هستند که شرایط اخذ ویزا در آن‌ها یکسان است و با اجازه ورود به یکی از این کشورها می‌توان در مناطق دیگر هم طبق تاریخ اعلام‌شده در ویزا اقامت داشت.

قرارداد شنگن Schengen نام خود را از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ گرفته است ، جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌شود.

در حال حاضر به طور سالانه محدوده شنگن تنها از محدوده اروپا پذیرای 1.25 میلیارد بازدید کننده است. شرایط گرفتن ویزای انگلیس با ویزای شنگن متفاوت است.

 

انواع-ویزای-شنگن-کاریز

 

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن نوع A:

این ویزا یک ویزای ترانزیت است، یعنی اجازه تردد در فرودگاه شهری که ویزا برایش صادر شده است را دارید.

این ویزا اجازه ورود به شهری که فرودگاه در آن است را ، به شما نمی‌دهد ، یعنی نباید از محدوده فرودگاه خارج شوید ، و بیشتر برای کسانی صادر می‌شود که باید در یکی از شهرهای حوزه شنگن خط پروازی خود را عوض کنند.

ویزای شنگن نوع B :

این ویزا برای 5 روز در حوزه شنگن صادر می‌شود ، و از نوع ترانزیت و عبوری است با این تفاوت که می‌توانید از محدوده فرودگاه بیرون بروید.

ویزای شنگن نوع C:

این ویزا معمولا برای مسافران توریستی ، دیداری، نمایشگاهی و تجاری صادر می‌شود و بین هفت تا 15 روز و گاها بیشتر اعتبار دارد. ویزای نوع c بیشتر برای تورهای توریستی استفاده می‌شود و کارشناسان کاریز در آن تبحر دارند.

ویزای شنگن نوع D:

ویزای بلند مدت است که معمولاً برای تحصیل و ویزای ملی و ویزای اقامت توسط سفارت کشور بیگانه در ایران صادر می‌گردد.

 

شنگن-فرانسه-آلمان-ایتالیا

 

مراحل اخذ ویزای شینگن

شرایط افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و ممکن است سفارت هر یک از کشورهای عغو شنگن از دیگری سخت‌گیرانه‌‌تر باشد ، اما به طور کلی باید مراحل زیر را طی نمایید:

مهم‌ترین موضوع در مراحل درخواست ویزای شینگن، وقت سفارت است.

 • قدم اول بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان با هدف تایید واجد شرایط بودن است.
 • سپس باید فرم‌های مربوطه را پر نمایید.
 • در قدم بعدی باید قرارداد لازم را با آژانس کاریز ببندید.
 • درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان اجرایی کاریز برای شما انجام می‌گیرد.
 • و مجدد مدارک پس از ترجمه و بر طرف کردن نواقص احتمالی آن بررسی می‌شوند.
 • مدارک متقاضی به سفارت مربوطه توسط کارشناسان کاریز ارسال می‌شود.
 • و در آخر انگشت نگاری در دفاتر VFS انجام می‌پذیرد.

 

وقت-سفارت-کاریز-آتی-پرواز

 

مدارک لازم برای ویزای شینگن

 • اصل گذرنامه فعلی به همراه تمامی گذرنامه­‌های قبلی (گذرنامه فعلی باید حداقل شش ماه اعتبارداشته باشد)
 • همچنین گذرنامه باید دارای حداقل دو صفحه سفید باشد.
 • دوقطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی، بیومتریک و مناسب پاسپورت که حداکثر مربوط به 6 ماه اخیر باشد. همچنین عکس ارائه شده باید با عکس مربوط به گذرنامه و ویزاهای قبلی متفاوت باشد.
 • اصل و ترجمه شناسنامه .
 • اصل گواهی حساب بانکی به همراه مهر و امضا بانک. ترجمه شده به زبان انگلیسی در سایز پرینت بانکی A4 .
 • درباره حساب های بانکی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که هر نوع حسابی مدارک لازم خود را دارد، حساب‌های جاری: کارکرد سه ماه اخیر با ترجمه انگلیسی به همراه گواهی تمکن با مانده حساب.
 • گواهی تمکن ترجمه شده برای سپرده­‌های بانکی به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر شعبه و امضا بانک . ارائه گواهی تمکن و گواهی حساب بانکی هردو لازمند و به تنهایی هیچ کدام قابل قبول نیست.
 • حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر باید 100.000.000 ريال باشد.
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی 30.000 یورو برای کشورهای حوزه شنگن.
 • بلیط رفت و برگشت پرواز.
 • مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه سفر دقیق با ذکر جزئیات.
 • اصل و ترجمه سند مالکیت.
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی و سابقه بیمه ، که برای هر شغل متفاوت است.

 

کاریز_آتی-پرواز-آژانس-مسافرتی

 

مدارک شغلی مشاغل مختلف

 1.  پزشکان : پروانه مطب یا حکم کارگزینی؛ به همراه سه فیش آخر حقوقی از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی، در صورت دارا بودن سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان
 2. وکلا : پروانه وکالت
 3.  مشاغل دولتی : حکم کارگزینی یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و تأییدیه مرخصی، سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، سه فیش آخر حقوقی
 4.  مشاغل غیر دولتی : گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوقی و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، قرار داد کاری
 5. بازنشستگان : ارائه حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، سه فیش آخر حقوقی
 6. خویش فرم ا: جواز کسب، فیش آخرین پرداخت مالیات، آخرین آگهی تغییرات، معرفی نامه از اتحادیه
 7. معلمان و اساتید و اعضا هیئت علمی دانشگاه : اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه سه فیش آخر حقوقی و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان، کارت پرسنلی
 8.  دانش آموزان و دانشجویان : اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل برای دانشجو یا دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، ارائه اصل و ترجمه رضایت نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر، الزامی است.

 

آژانس_مسافرتی-کاریز_آتی-پرولز

 

هزینه ورودی سفارت حوزه شنگن

ورودی سفارت برای سنین متخلف متفاوت است:

کودکان 6 تا 12 ساله : 40 یورو (در حدود 45 دلار آمریکا)

کودکان زیر 5 سال : بدون هزینه ، رایگان

متقاضیان 13 سال به بالا : 80 یورو (در حدود 90 دلار آمریکا)

مدت زمان بررسی و آماده شدن ویزای شنگن

قابل ذکر است که شرایط هر شخص با شخص دیگر از نظر مدارک ارائه شده و پیشینه … متفاوت است .

ولی می‌توان گفت در شرایط معمول از زمانی که مسافر به دفتر انگشت نگاری مراجعه می‌کند تا زمان اخذ ویزا 14 روز کاری زمان می‌برد.

 

تور-اروپا-سفارت-شنگن-کاریز

 

چه نکاتی در سفرهای توریستی شنگن مهم‌اند

در سفر تا حد امکان وسایل کمی با خود ببرید زیرا که در سفرها محدودیت مکان و فضا وجود دارد و پیشنهاد بر این است که  سبک سفر کنید.

رعایت کردن قوانین موجود در سفر امری مهم و ضروری است زیرا که پیروی از قوانین موجود در تور به شما کمک می‌کند که بهترین تجربه را در تور کسب کنید و بهترین لذت را از آن ببرید.

همچنین در سفرهای گروهی از آوردن پول کافی غافل نشود. قبل از شروع سفر باید دقیقاً بدانید که چه خدماتی بر عهده تور است (مانند وعده‌های غذایی و گشت‌های شهری) سپس خودتان را برای سایر هزینه‌ها مثل هزینه ناهار و شام ، هزینه گشت‌های اختیاری، سوغاتی  آماده کنید.

آمادگی آشنا شدن با افراد جدید را داشته باشید. به یاد داشته باشید گاهی مجبور هستید اختیارتان را به دست سایر مسافرها یا تور لیدر بدهید زیرا گاهی ممکن است تور لیدر و یا سایر مسافرها برنامه‌های جذاب‌تری برای شما داشه باشند.

یکی از مزایای سفرهای گروهی آن است که معمولاً مسئولیت کمی بر عهده افراد است و دغدغه رزرو کردن هتل، پرداخت هزینه‌ها و… ندارند همچنین شرکت و تور لیدر وظیفه دارند تا مطمئن شوند که همه از امنیت و امکانات لازم برخوردار هستند.

و در آخر لازم به ذکر است که آژانس کاریز هم در همین راستا برای بالا بردن کیفیت تور و بهره‌مند شدن بهتر مسافرین عزیز از اطلاعات شهرهای مورد سفر از تورلیدر محلی استفاده می‌نمایند.

 

 

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و سوالات بیشتر درباره ویزای با کارشناسان آژانس کاریز تماس حاصل فرمائید.

 

 

2 نظر در “راهنمای ویزای شنگن

 1. مجید احمدیان گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات کامل و دقیق تون

  1. ماندانا محمدطاهر گفت:

   امیدوارم مفید بوده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *