مجله گردشگری کاریز

زندگینامه پابلو پیکاسو – نقاش معروف اسپانیایی

نقاش-معروف-کاریز-آتی-پرواز

پابلو روییس ای پیکاسو نقاش ، مجسمه‌ساز ، سرامیک‌ساز ، طراح صحنه و متخصص چاپ دستی بود و از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم به حساب می‌آید.

پابلو پیکاسو در 25 ماه اکتبر سال 1881، در مالاگا واقع در جنوب اسپانیا به دنیا آمد. پدرش دون خوزه روییز پیکاسو و مادرش ماریا پیکاسو لوپز بود.

اسم او از نام‌های چند قدیس و خویشاوندانش گرفته شده است و اسم کامل او “ابلو دیگو خوزه فرانسیسکو دپائولا یوان نپوموسنو ماریا دلاس رمدیوس سیپریانو دلاسانتیزیما ترینیداد مارتیر پاتریک کلیتو رویزی پیکاسو ” بوده است.

جستجوگری، پرکاری و اثرگذاری از خصوصیات بارز این هنرمند است.

او به همراه ژرژ بِراک مکتب کوبیسم را پی‌ریزی کرد.

پابلو پیکاسو در 92 سالگی و در سال 1973 در فرانسه درگذشت.

کاریز در این مقاله شما را بیشتر با این هنرمند اسپانیایی ، نابغه هنر مدرن و خالق سبک کوبیسم آشنا می‌کند.

 

نقاش-معروف-کاریز-آتی-پرواز

 

نکاتی از زندگی پیکاسو که کمتر می‌دانید

پیکاسو هنگام تولد چنان نحیف بوده که قابله فکر کرده بود او مرده است و او را روی میز گذاشته بوده تا به مادرش نشان دهد. عموی او که دکتر بود جانش را نجات می‌دهد،

پیکاسو درباره این موضوع چنین گفته است: عمویم در آن زمان عادت داشت سیگار برگ بکشد، وقتی من به دنیا آمدم و روی میز گذاشته بودنم او پکی به سیگارش زد و دودش را به سمت من فرستاد و من فورا چهره‌ام درهم کشیده شد و شروع به گریه کردم.

پیکاسو اولین فرزند خانواده بود. خانواده پیکاسو از طبقه متوسط جامعه محسوب می‌شدند. پدر او نقاش بوده و در ترسیم تصاویر طبیعت گرایانه پرنده‌ها از جمله کبوتر تخصص داشته و در بیشتر دوران عمرش به عنوان استاد هنر مدرسه صنایع دستی یک موزه محلی فعالیت می‌کرد. پیکاسو از همان اولین سال های عمر، علاقه و مهارت خود را به نقاشی نشان داد.

پیکاسو ذاتا هنرمند به دنیا آمده بود. اولین کلمه‌ای که او توانست ادا کند ” piz ” بود که کوتاه شده ” lápiz ” می‌باشد که در اسپانیایی به معنی مداد است.

پدر او، رویز، که هنرمند و پروفسور هنری بود از 7 سالگی رسما به او هنر تدریس می‌کرد. در سال 1981 و در سن 10 سالگی پیکاسو این خانواده به شهر کرونا و جایی که پدر او سمت استادی را در یک مدرسه هنر دریافت کرد ، نقل مکان کردند.

و 3 سال در این شهر زندگی کردند. پابلو و خانواده‌اش در پی مرگ خواهر 7 ساله‌اش مجبور به نقل مکان به شهر بارسلون نمودند.

پیکاسو در سن سیزده سالگی در مدرسه هنرهای تجسمی بارسلون که پدرش در آن تدریس می‌کرد به تحصیل پرداخت. در سال ۱۸۹۷، تحصیلات خود را در آکادمی هنرهای زیبای سن فرناندو درمادرید ادامه داد که در آن زمان برجسته‌ترین آکادمی هنر اسپانیا به شمار می‌رفت. همچنین در 14 سالگی او ، پدرش تصمیم گرفت که نقاشی را کنار بگذارد چون پیکاسو از او جلو زده بود.

در سال ۱۹۰۰، پیکاسو برای اولین بار به پاریس ، صحنه‌ی اصلی‌ هنر در اروپا رفت. در آن زمان همخانه‌‌اش ماکس ژاکوب؛ که شاعر و روزنامه‌نگار بود به پیکاسو کمک فراوانی کرد. اما آن دو در فقر شدیدی زندگی می‌کردند و حتی گاه برای گرم شدن مجبور به سوزاندن کارهای پیکاسو می‌شدند.

پیکاسو اولین قرار داد رسمی‌ خود را در پاریس با دلال هنری پیر مناک (Pere Menach) امضاء کرد و قرار شد حقوقی برابر با 50 فرانک در ماه دریافت کند.

 

نقاش-معروف-کاریز-آتی-پرواز

 

این نقاش چیره ­دست در سال ۱۹۱۸ با الگا که رقاص بالت بود و دختر یک ژنرال روسی بود ازدواج کرد و در پاریس به زندگی خود ادامه دادند. نتیجه این ازدواج پسری به نام پائلو بود که در سال 1921، به دنیا آمد.

در این دوران پیکاسو به خلق نقاشی های مجسمه ای مشغول شد که شدیدا تحت تاثیر مکتب کلاسیک بوده است. ازدواج پیکاسو با الگا، در سال 1935 به جدایی منجر شد.

در طی جنگ جهانی دوم، پیکاسو در پاریسِ اشغال شده توسط آلمانی‌ها باقی ماند و در برابر خشونت‌های گشتاپو مقاومت کرد و به خلق آثار هنری‌ خود ادامه داد. او در این زمان گاه به شاعری نیز می‌پرداخت.

پیکاسو در مجموع بین‌ سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۹ بیش از ۳۰۰ اثر خلق کرد. بعد از آن که پاریس در سال ۱۹۴۴ آزاد شد، پیکاسو رابطه‌ی جدیدی را آغاز کرد. کلود؛‌ پسر پیکاسو حاصل این رابطه بود که در سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد و دخترش پالوما نیز دو سال بعد چشم به جهان گشود اما این ازواج هم دیری نپایید.

سرانجام در سال 1961، با ژاکلین روک 27 ساله ازدواج کرد. ژاکلین تنها زن ماندگار در زندگی او بود که تا زمان مرگ پیکاسو همراهش ماند و ثابت شد که این زن یکی از بزرگ‌ترین الهامات حرفه‌ای او بوده است. پیکاسو در طی ۱۷ سال پایان عمرش بیش از ۷۰ پرتره از او کشید.

پیکاسو در ۸ آوریل ۱۹۷۳ وقتی که به همراه همسرش ژاکلین و دوستانش برای صرف شام کنار هم بودند در اثر حمله قلبی چشم از جهان فروبست و همسرش پس از مرگ پیکاسو دچار افسردگی شد و در سال ۱۹۸۶ در اثر شلیک گلوله خودکشی کرد.

بعد از مرگ پیکاسو آثار هنری ارزشمند و تابلوهای بسیاری که از وی بجا ماند را خویشاوندانش موزه­ای را در سال ۲۰۰۳ در زادگاهش مالاگا اسپانیا به نام موسیو پیکاسو مالاگا راه انداختند.

 

نقاش-معروف-کاریز-آتی-پرواز

 

از نقاشی‌های مهم پیکاسو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تابلوی نقاش و مدلش 1927
 • تابلوی رویا در سال 1932
 • تابلوی دختر در برابر آینه 1932
 • تابلوی دورامار و گربه 1941
 • تابلوی گیتاریست پیر 1903
 • تابلوی دوشیزگان آوینیون 1907
 • تابلوی گرنیکا 1937

 

 

نقاش-معروف-کاریز-آتی-پرواز

 

 

 

 

2 نظر در “زندگینامه پابلو پیکاسو – نقاش معروف اسپانیایی

 1. جمشيديان گفت:

  ممنون از نگراش رسا و عكساي زيبايي مقاله

  1. ماندانا محمدطاهر گفت:

   تشکر فراوان از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *