جشن وارداوار – تور ارمنستان

جشن وارداوار که به آب پاشان نیز مشهور است یکی از محبوب‌ترین و شادترین جشنواره های باستانی در کشور ارمنستان به شمار می‌آید.

این رویداد که در ابتدا با نام جشنواره غیر مسیحی یا “دنیای روز آب” آغاز شد، این جشنواره باستانی به طور سنتی با الهه Astghik ، که الهه آب ، زیبایی ، عشق و باروری بود ، ارتباط برقرار می‌کند.

منظور از گل رز ، الهه استغیک بود. جشن‌های مربوط به این مراسم مذهبی از آستقیک “Vartavar” نامگذاری شد زیرا ارمنی‌ها گل‌های رز خود را به عنوان جشنواره ارائه می دادند.

vart به معنی “گل سرخ” در ارمنی است و var به معنی “قیام” است ، این دلیل آن است که در زمان برداشت محصول مورد ستایش قرار گرفت.

این جشن شامل بخش‌های مختلفی چون رقص و پایکوبی، اجرای موسیقی، مسابقه و البته آب‌بازی می‌باشد‌. اقشار مختلف جامعه از هر نسلی در این جشن شرکت می‌کنند و کمتر کسی از خیس شدن در خیابان‌های ایروان در امان است.

 

 

کاریز

 

 

تاریخ برگزاری جشنواره آب وارداوار

جشنواره آب وارداور در روز چهارشنبه چهاردهم ژوئیه پس از عید پاک برگزار می‌شود ، به طور کلی ، این جشن در ماه جولای یعنی در گرمترین روزهای تابستان برگزار می‌شود.

در سال 2020 ، جشنواره آب در 19 ژوئیه برگزار شد. ورداوار در هر کجا از ارمنستان ، در مناطق عظیم شهری ، در مناطق و حتی در روستاها و شهرهای کوچک برگزار می‌شود.

اگرچه قطب اصلی این جشنواره، شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است؛ جایی که صدها هزار نفر در مرکز تفریحات دریاچه سوان گرد هم می‌آیند و حتی خودروهای آبیاری فضای سبز و اتومبیل‌های اطفای حریق نیز به این مراسم ملحق می‌شوند.

مقرر شده است که جشنواره وارداوار 2021، در روز یازدهم ژوئیه (20 تیرماه) برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این مراسم با تورهای کاریز همراه شوند.

همچنین ماهیت برگزاری مراسم وارداوار در تمام مناطق ارمنستان یکسان است. مردم این کشور در تمام سنین و اقشار قادر به آب‌بازی و تفریح در این روز هستند و کودکان، مالکان حقیقی این روز محسوب می‌شوند.

هیچ بعید نیست که هنگام عبور از پیاده‌رو یا بازدید از بناهای تاریخی، سطلی از آب بر سر عابران ریخته شود پس همیشه آماده خیس شدن باشد.

همچنین برگزاری برنامه‌های تقدیس آب و برکت‌بخشی به میوه‌ها، به‌ویژه سیب که از نمادهای این روز است، از دیگر بخش‌های این روز به حساب می‌آید.

 

کاریز

معرفی ایروان – ارمنستان

جاذبه‌های شهر ایروان

6 Replies to “جشن وارداوار – تور ارمنستان”

نيلوفر پناهي
جولای 8, 2021
ممنونم از اطلاعات مفيدتون???
پاسخ
  ماندانا محمدطاهر
  جولای 11, 2021
  قربان شما
  پاسخ
ضحي سهرابي
جولای 8, 2021
مشتاق رفتن به اين جشنواره اب شدم
پاسخ
  ماندانا محمدطاهر
  جولای 8, 2021
  خوشحالیم که خوشتون اومده
  پاسخ
نهال خدادي
جولای 8, 2021
چه تاريخچه جالبي داره جشنواره اب
پاسخ
  ماندانا محمدطاهر
  جولای 8, 2021
  بله خیلی جالب هست
  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

تماس بگیرید